חדלות פירעון והוצאה לפועל בזמן מלחמת חרבות ברזל

חדלות פירעון והוצאה לפועל בזמן מלחמת חרבות ברזל.

מאת: עו"ד לורן קוסאשוילי

מדינה שלמה נעצרה באותה השבת השחורה בה נטבחו, נרצחו ונחטפו אחינו, ילדינו, הורינו וסבותינו. משפחות שלמות פונו מבתיהם, חיילי מילואים נאלצו לעזוב הכל בצו 8 ולשרת למען המדינה במסגרת מלחמת חרבות ברזל.

כיצד מלחמת חרבות ברזל משפיעה על הליכי חדלות הפירעון:

עוד לפני אוקטובר 2023 היו אלפי בקשות לצו פתיחת הליכים והוגשו בקשות לחדלות פירעון. עם תחילת מלחמת חרבות ברזל יצא נוהל הממונה על הליכי חדלות פירעון אשר העניק הקלות לטובת היחידים – החייבים בתיקי חדלות פירעון שכבר הוגש וקיימים במערכת . ההקלות התבטאו בדחיית צו תשלומים ודחיית דוחות דו חודשיים.

כמו"כ בקשות חדשות להליך חדלות פירעון מתקבלות גם באמצעות חתימה מרחוק בהיוועדות חזותית למשל לחייל מילואים אשר עסקיהם קרסו בעקבות המצב.

ניתן פטור בתשלום אגרת פתיחת הליך חדלות פירעון למי שבן זוגו, ילדו, הוריו נהרגו בעקבות מלחמת חרבות ברזל.

חשוב לדעת שגם במצב בו המדינה נמצאת בנוהל חירום מיוחד, ניתן להגיש בקשות ואף רצוי שכן קיימות הקלות אשר יכולות להואיל ולתמוך בחייבים.

כיצד מלחמת חרבות ברזל השפיעה על הליכי ההוצאה לפועל:

לשכת ההוצאה לפועל יצאה בנוהל מיוחד של מצב חירות ובו הפסיקה לחלוטין כל פעילות מבצעית כנגד חייבים. מחודש אוקטובר ועד תחילת ינואר 2024 לא ניתן היה לבצע עיקולים כנגד חייבים, עיקולי משכרת, עיקולים על חשבון בנק, עיקול רכב או צווי מאסר. כל ההליכים היו מבוטלים למען הסדר הטוב ובכדי שחייבים יוכלו להתקיים בזמן הלחימה ובמצב החירום.

החל מיום 1.1.24 החלו להחזיר את ההליכים המבצעיים והאכיפה באופן חלקי, כאשר יש הקלות משמעותיות לחיילי מילואים, שוטרים, סוהרים ומפונים מבתיהם, כמו"כ כל מי שמוגדר כחטוף או בעל דרגה ראשונה בקרבה משפחתית של חטוף לא ניתן להפעיל כנגדו הליכים עד ליום 31.1.24 עם אופציה כי תינתן אורכה בעניינם.

לא ניתן להתעלם מההשפעה הכלכלית שיש למלחמת חרבת ברזל על המצב הכלכלי של משפחות מפונים, חיילי מילואים ועסקים רבים שקרסו.

בעלי עסקים ופרטיים אשר מפונים מביתם או נקראו בצו 8 לשרת את המדינה , לא יכולים לתפעל מרחוק את העסק המשפחתי או העסק שנסגר בעקבות אזור לחימה. נוצר מצב בו הם מקבלים פיצוי אשר אינו הולם את הפגיעה בפועל ועל כן קיים קושי ממשי להמשיך ולהחזיק את העסק מבלי שיקרוס כלכלית.

חשוב ורצוי להיוועץ בעורך דין שמבין היטב את ההשגות שניתן להגיש בגין פיצוי לא הולם ואת ההשלכות על כך ואף יידע להתאים הליך של הסדר חובות או לחילוף חדלות פירעון גם במצב חירום.

עורך דין במצב חירום יכול להגיש ואמת תצהיר באמצעות היוועדות חזותית מרחוק ובכך לתת יד ולהתחיל לשקם כלכלית כבר מעכשיו.

חדלות פירעון והוצאה לפועל בזמן מלחמת חרבות ברזל